Home office – jak się zmotywować do pracy w domu?

home office

Kto dziś pracuje zdalnie? Która z was pracuje z domu o stałych porach? Czy to ty wstajesz skoro świt i odpalasz komputer w łóżku? Czy może najpierw idziesz po kawę? Jak zmotywować się do pracy z domu?  

Czego dowiesz się z wpisu Home office??

1. Jak rozpocząć dzień?
2. Jak się ubrać do pracy przed komputerem?
3. Jakie narzędzia są przydatne w home office?
4. Jak pogodzić pracę z domu z prowadzeniem domu?

Jak rozpocząć dzień?

Gdy budzik dzwoni zapewne chwytasz za telefon, i odpalasz facebooka, instagram bądź pocztę zanim dobrze otworzysz oczy? Będę szczęśliwa jeśli się mylę 🙂
Po pierwsze w nocy telefon powinien być w trybie samolotowym. Najlepiej jeśli użyjesz budzika, który nie jest również telefonem. Wstań z łóżka, porozciągaj się. Odsłoń rolety / zasłony jeśli jest już jasno. Pierwszą czynnością po wstaniu z łóżka nie może być sprawdzanie telefonu czy komputera. To sprawi, że będziesz w pracy 24 gdziny na dobę, a tak się nie da żyć na dłuższą metę, dlatego pędź do łazienki, umyj ząbki i od razu zajmij się pielęgnacją twarzy i zrób makijaż. Umyj włosy jeśli trzeba, uczesz się. Odświeżona będziesz mieć od razu więcej motywacji do pięknego rozpoczęcia dnia.

Jak się ubrać do pracy przed komputerem w domu?

Gdy pracujesz w biurze to ubierasz koszulę, eleganckie spodnie lub spódnicę, ewentualnie dopasowane jeansy w casualowym kolorze. A w domu pewnie dres lub piżama? Nie!
Możesz założyć legginsy i sportową marynarkę, lub wygodny garnitur z miękkiego materiału, który nie będzie krępował ruchów.

Mogą to być jeansy jeśli lubisz i do tego casualowy sweter, lub luźna marynarka z t-shirtem.

Ważne, abyś czuła się kobieco, a w razie nieoczekiwanej konferencji wideo wyglądasz dobrze. W tym pomoże ci Butik.pl – marketplace z twoimi ulubionym butikami i sklepami – wszystko w jednym miejscu, a moje propozycje i ulubione produkty znajdziecie na moim butikowym profilu 🙂 W domu również ważne jest to jak wyglądamy, to przekłada się na naszą samoocenę, samoakceptację, do tego dochodzi fakt, że kurier może wpaść w każdej chwili z nieoczekiwaną paczką z prezentem dla Ciebie od męża (tak, wiem, mogę sobie pomarzyć).

Jakie narzędzia są przydatne w home office?

Gdy pracujemy w domu możemy w międzyczasie zrobić pranie, wstawić obiad jeśli sobie wszystko wcześniej przygotujemy lub odebrać dzieci ze szkoły, przedszkola czy żłobka. Jeśli nie wiesz, ile czasu zajmują ci konkretne czynności, szczególnie gdy dopiero zaczynasz pracę zdalną, to przed rozpoczęciem każdego zadania włącz sobie licznik w aplikacji Toggl – wiecie już, że to uwielbiam bo pisałam o tym kilkakrotnie 🙂

Przyda się obsługa arkusza klakulacyjnego, gdzie możesz mieć spis klientów, zleceń, zrealizowanych zamówień.

Nie wyobrażam sobie pracy bez kalendarza, który jest zsynchrnizowany z moim komputerem i telefonem – wpisuję datę w telefonie od razu po umówionym termnie spotkania, i ten termin pokazuje się różnież na komuterze w czasie pracy zaraz przed spotkaniem.

Możesz korzystać również ze zwykłego notatnika, kalendarza lub jeśli wolisz apki to polecam Todoist – wpisujesz sobie dłuuuugą listę obowiązków na dany dzień, potem odhaczasz zadanie po zadaniu i kończysz pracę z czystą listą – cudowne uczucie spełninego dnia 🙂

Jeśli potrzebujesz wrzucić do sieci zdjęcie to do obróbki foto z możliwością napisania tekstu przychodzi z pomocą Canva. Są tam gotowe arkusze do instagrama, facebooka, wydarzeń, wizytówek czy nawet plakatów.

 

Jak pogodzić pracę z domu z prowadzeniem domu?

Jak pogodzić pracę z prowadzeniem domu. To jest trudne, jednak do zrobienia. Przede wszystkim zaplanuj sobie wszystko dzień wcześniej. Jeśli masz nienormowany czas pracy tak jak ja, zastanów się co będziesz robić jutro, ile czasu potrzebujesz na pracę a ile zostanie ci na dom. Jeżeli dziś przepracowałaś x godzi i wyrobiłaś się ze wszystkim przynajmniej na dwa dni, to juto np spokojnie zajmij się domem. Jeżeli wiesz, że jutro czeka cię ciężki dzień przed komputerem i telefonem, to obiad przygotuj dzień wcześniej, lub poproś partnera o przywiezienie pizzy po pracy 🙂 To są rzeczy niezbędne. Pranie i tak poczeka… zawsze czeka 🙂 Jeśli chodzi o mycie podłóg to jest to czynność, którą spokojnie można zrobić raz w tygodniu, w razie konieczności użyj odkurzacza, a jeśli masz dzieci, które to potrafią to sami mogą odkurzyć – to ich uczy obowiązku i pokazuje ile wysiłku sami wkładacie w sprzątanie.

Pomocne mogą być różnego rodzaju roboty domowe, jak np samojeżdżące odkurzacze, roboty gotujące typu Thermomix, czy roboty do mycia okien (choć tego ostatniego sama sobie chyba bym nie kupiła…. do Monsieur Cuisine Connect przekonywałam się rok, dopóki zaczęłam go używać prawie codziennie, a dostałam go na zeszłe swięta w prezencie – w sumie fajny;) ).

 

Konieczie dajcie znać co was motywuje do pracy. Jak się mobilizujecie rano. Może macie swoje ulubione rytuały na rozpoczęcie dnia?

Leave a Comment