jak utrzymać porządek w domu, organizacja domu, porządki, kanały youtube dla kobiet

Dawno temu myślałam, że prowadzenie domu to prosta sprawa. Zanim urodziłam pierwsze dziecko tak było. Gotowanie, sprzątanie, pranie… Dwie osoby dorosłe nie robią bałaganu, po jedzeniu są dwa talerze do umycia i najwyżej dwa trzy garnki… Po urodzeniu pierwszego dziecka wszystko się zmieniło… Przy dwójce dzieci było totalnie inaczej. Jak więc utrzymać porządek w domu?

Jak zacząć

Prowadzenie domu nie jest łatwe. Powiedziałabym nawet, że jest trudne. To taki dodatkowy etat. Niestety, lub stety – od nas zależy jak do tego podchodzimy. Ja lubię mieszkać w czystym domu, dlatego sprzątam. Ale musiałam się tego nauczyć. Sama, bo nikt mnie wcześniej tego nie uczył. W domu rodzinnym miałam zadanie – posprzątaj! I tyle. Nie było informacji co, jak, jak długo mi to zajmie, jakich środków użyć, czym czyścić, czym łatwiej, czym lepiej itp… Sprzątania i organizacji nauczyłam się dopiero w swoim domu, mając swoją rodzinę. Metoda prób i błędów. A błędów było duuużo. Po sprzątaniu za chwilę znów był bałagan. Kilka lat trwało, zanim zaczęłam ogarniać temat. Jak zacząć sprzątać?

Ja zaczęłam inspirować się innymi. Znajoma, książki, internet, TV…
Tutaj przedstawię Wam kilka książek, które mnie motywują i inspirują. Dzięki którym dziś mój dom w końcu jest azylem, gdzie odpoczywamy, bawimy się, przyjmujemy gości, uczymy się czy pracujemy.

  • Seria książek Marie Kondo: „Magia sprzątania”, „Tokimeki”, „Manga sprzątania” (znacie już z tego wpisu), można je kupić np tutaj.
  • Ula Chincz „Pozamiatane”, którą kupisz w wydawnictwie Altenberg.
  • Małgorzata Rozenek „Perfekcyjna Pani Domu”.

Oczywiście jest ich więcej, ale konkretnie te pozycje motywują mnie najbardziej, biorę pod uwagę treść, podejście autorek to sprzątania oraz wydanie książki. Uwielbiam trzymać w dłoniach książkę pięknie wydaną, pięknie oprawioną, z pięknymi zdjęciami. Te pozycje gdyby były połączone w jedną książkę, stanowiłyby książkę idealną (dla mnie) – oczywiście która książka odpowiada którym wymaganiom to inna kwestia:)

 

Jak utrzymać porządek w domu

W momencie, gdy dzieci są w wieku szkolnym i przedszkolnym jest największy problem z organizacją i utrzymaniem porządku. Trzeba dzieci zawieźć rano do szkoły, do przedszkola, skoczyć na zakupy, w międzyczasie zrobić obiad, pranie, prasowanie, poodkurzać, umyć podłogę, odebrać dzieci, zawieźć na zajęcia dodatkowe… Nie wspominając o pracy… Ja mam pracę w domu, przy komputerze, i to lubię:) Nie mam przy sobie babci czy dziadka, która mogłaby odbierać szkrabów ze szkoły/przedszkola, zawieźć na zajęcia dodatkowe itp… Więc doceniajacie instytucję Babci:)

W momencie gdy sprzątam, czy w tygodniu, czy w sobotę, zawsze włączam YouTube i odpalam konkretne kanały. Obowiązkowo przy prasowaniu. Moimi ulubionymi kanałami są te prowadzone przez kobiety, matki, gospodynie domowe, kobiety pracujące. Najchętniej wybieram te anglojęzyczne, ponieważ osłuchuję się wtedy z językiem, przez co łatwiej się uczyć angielskiego – polecam tę metodę nauki języka obcego.

 

 

A Wy skąd czerpiecie inspirację i motywację do sprzątania? Czy rodzice nauczyli Was jak sprzątać? Czy raczej tak jak ja, same musiałyście zmierzyć się z tym wyzwaniem? Udaje się Wam utrzymać porządek na dłużej, czy zaraz bałagan powraca jak bumerang? Mój młodszy syn, w tej chwili sześcioletni strasznie bałagani, zostawiał papierki gdzie popadnie – wiecie co pomogło? Kupiliśmy mu piękny kolorowy kosz na śmieci 🙂 Od tej chwili chętnie po sobie sprząta. A wieczorem mamy zasadę, że wrzucamy brudne rzeczy do pralki – od razu po rozebraniu się. To też ułatwia utrzymanie porządku. Dajcie znać w komentarzu jak jest u Was <3

 

sprzątanie daomu

Leave a Comment