tetralysal działanie

Jak wyleczyć trądzik po 30? Jak pielęgnować cerę problematyczną? Czy Tetralysal działa? Jeśli masz trądzik i nie wiesz jak go wyleczyć, to ten wpis z pewnością cię zainteresuje.
Szczególnie gdy jeszcze nie odwiedziłaś dermatologa.

Przyczyny trądziku dorosłych

Przyczyny trądziku dorosłych są bardzo różne. Głównym i najczęstszym jest STRES. Niestety obecny tryb życia większości z nas nie pomaga w redukcji stresu, dlatego tak ważne jest, aby dbać o komfort psychiczny każdego dnia, samemu. Medytacja, spokojna muzyka, ćwiczenia oddechowe, bieganie, czytanie, trening na siłowni czy krótka drzemka pomogą w ukojeniu nerwów. Każdy z nas relaksuje się inaczej. Ja preferuję gorącą kąpiel, czytanie lub… prasowanie 🙂 Wtedy czuję, że ciśnienie opada i można już ze mną spokojnie porozmawiać.

Kolejną przyczyną trądziku dorosłych jest zaburzona gospodarka hormonalna. Warto zrobić sobie badania hormonów aby sprawdzić, czy nie ma wahań estrogenów i testosteronu – w laboratoriach są dostępne różne pakiety badań. Tarczyca również wywołuje trądzik. Szczególnie niedoczynność tarczycy i Hashimoto – zbadaj TSH i zrób USG.

Zęby – nieleczone mogą wywoływać trądzik.

Gluten. Nie bez powodu mamy teraz tak wiele produktów bezglutenowych. Populacja ludzka nie zdążyła się przyzwyczaić do tak drastycznego skoku ilości glutenu w diecie. Oznaką nietolerancji glutenu jest tzw kaszka, najczęściej na czole, nosie, plecach i ramionach.

Mięso również jest przyczyną występowania trądziku. Może nie tyle mięso, co antybiotyki i pokarm, które podawane są zwierzętom w fazie wzrostu. Dlatego warto wybierać mięso ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł.

Jajka – zrób sobie przerwę od spożywania jajek na ok dwa miesiące aby zobaczyć czy będzie poprawa.

Alergie i nietolerancje pokarmowe – możesz to sprawdzić przy pomocy testu, np w gabinecie dietetycznym, lub zrobić badania krwi w laboratorium.

 

Moje leczenie

Przy każdym rodzaju trądziku ważna jest wizyta u dermatologa. Ja walczyłam sama z trądzikiem przez ok 5 lat. Zaczęło się po zakończeniu karmienia piersią mojego drugiego dziecka. Robiłam różne zabiegi na twarz u kosmetyczki, smarowałam się chyba każdą maścią z drogerii czy z apteki bez recepty. Największa poprawa była podczas diety bezglutenowej, oraz po odstawieniu kawy rano. Moja cera nie wyglądała jednak na tyle dobrze, aby uniknąć wizyty w gabinecie dermatologa.

Mój dermatolog rozpoczął terapię laserem na bakterie. Bolało, jednak na drugi dzień po zabiegu już nic nie czułam, skóra przez dwa dni była delikatnie zaczerwieniona, a większe pryszcze zaczęły zmieniać się w strupki.
Dostałam receptę na maść Epiduo Forte, do smarowania na zmiany dwa razy dziennie, oraz  antybiotyk – Tetralysal. Wiem, że jest bardzo dużo złych opinii na temat tego antybiotyku, jednak uważam, że bardzo ważna jest cała otoczka tego leku.
Mój dermatolog przepisał mi dawkę 300mg dwa razy dziennie przez 16 dni (czyli każdego dnia dostarczałam odpowiednik 600mg tetracykliny). Następne 16 dni to połowa dawki, czyli dwa razy dziennie po 150mg. Do tego, każdego dnia miałam zalecenie brać 3x dziennie po jednej kapsułce Oeparol, czyli oleju z wiesiołka (który biorę do dziś 2x dziennie) oraz 2x dziennie po jednej kapsułce Capivit A+E.
Po dwóch tygodniach od zabiegu laserem, i rozpoczęcia terapii antybiotykowej miałam zrobione manualne oczyszczanie twarzy – również bardzo źle obecnie odbierane, niepotrzebnie. Jestem z wykształcenia kosmetyczką i jestem w ogromnym szoku opinią kobiet, że manualne oczyszczanie twarzy jest złe. Oczywiście źle wykonane owszem, ale chyba głównym powodem tak złej opinii jest fakt, że kosmetyczki nie mówią podstawowej zasady – po manualnym oczyszczaniu twarzy skóra będzie się jeszcze oczyszczała przez ok 14 dni – czyli wszystkie gruczoły, które zostaną pobudzone do oczyszczania będą przez ten czas „oddawały” na zewnątrz to co siedzi głęboko w gruczołach i jest nam nie potrzebne (to oczywiście w wielkim obrazowym skrócie).

Po manualnym oczyszczaniu twarzy bardzo ważna jest pielęgnacja – ja używam emulsję Cataphil, a na trzy dni po zabiegu nie nakładam makijażu i uważam na zanieczyszczone powietrze (unikanie dymu i kurzu – czyli masz idealną wymówkę od sprzątania).

Po zakończeniu 32 dni brania Tetralysal miałam mieć powtórkę laseru na bakterie, jednak ze względu na pandemię i zamknięte gabinety, mój doktor zalecił brać przez 16 dni jedną kapsułkę dziennie Tetralysal 150mg – dawka podtrzymująca. Obecnie jestem już prawie pół roku po zakończeniu terapii, trądzik nie wrócił, jedynie przed okresem pojawia się jedna czy dwie zmiany.

Jesienią wrócę do gabinetu moje lekarza na kwasy, aby zlikwidować przebarwienia oraz ogólnie poprawić wygląd mojej cery po kilkuletnim trądziku – a był straszny, nie tylko z wyglądu ale i przez ból, tak mocny, że myłam twarz ze łzami w oczach. Na szczęście już jest po wszystkim 🙂

Poza terapią antybiotykową uważam na to co jem – a raczej czego unikam 🙂 staram się nie jeść żywności mocno przewożonej typu fastfood, nie piję słodzonych napojów gazowanych, unikam kawy na czczo. Gluten owszem, ale nie codziennie i nie w dużych ilościach. Kilka razy w roku robię post dr Dąbrowskiej, po kilka dni, czasem 3-4 tygodnie – cudownie oczyszcza cały organizm.

 

6 Thoughts to “Tetralysal – trądzik dorosłych”

 1. Anonim

  Jak w dłuższej perspektywie czasu ocenia Pani kuracje tym antybiotykiem? Czy wystarczyła aby zniwelować problem raz na zawsze?

  1. poszeptajmy

   Po dwóch albo trzech latach musiałam powtórzyć terapię. Teraz od jakiegoś roku znów jest w normie, jednak u mnie widzę, że problem jest na podłożu stresowym, dlatego mam nadzieję, że już będzie spokój…

 2. Anonim

  Oby terapia okazała się trwała 🙂

  1. poszeptajmy

   Pół roku mam spokój z trądzikiem, więc jestem dobrej myśli 🙂

   1. Karola

    Witam czy po tym antybiotyku mocno się skóra łuszczyła i była pani zaczerwieniona?

    1. poszeptajmy

     Nie przypominam sobie aby skóra się łuszczyła, a zaczerwieniona była tylko przez krótki czas podczas stosowania EpiDuo na samym początku.

Leave a Comment