Noc Kupały – Polskie Święto Miłości

Noc Kupały, zwana również Nocą Świętojańską lub Polskim Świętem Miłości, to święto obchodzone w Polsce od wieków. Obchodzone jest w nocy z 23 na 24 czerwca i ma swoje korzenie w pogańskich obrzędach związanych z letnim przesileniem słońca.

Tradycyjnie w Noc Kupały składano ofiary bogom, skakano przez ogniska i wykonywano rytuały mające na celu zapewnienie dobrej urody, zdrowia i płodności. Obecnie święto to jest kojarzone przede wszystkim z romantycznymi wędrówkami do lasu, tańcami wokół ognisk, paleniem symbolicznych wianków na wodzie oraz zwykle odbywają się różnego rodzaju koncerty i imprezy. Dziś takie święto obchodzimy zazwyczaj w okolicach przesilenia letniego w nocy z piątku na sobotę – każdy przecież musi mieć wolny kolejny dzień 🙂

Jak świętować Noc Kupały w lesie z przyjaciółmi?

Tańce wokół ogniska

Noc Kupały to idealna okazja, aby zorganizować w lesie romantyczną imprezę taneczną, najlepiej w przebraniach nawiązujących do tradycji. Podczas tegorocznej Nocy Kupały możesz wykorzystać tradycyjny element obchodów tego święta – ognisko. Postaw ognisko i zorganizuj wokół niego miejsce do tańczenia na boso. Pomyśl o muzyce, która nada nastroju i skomponuj playlistę z ulubionymi utworami swoich przyjaciół. Możesz też włączyć moją playlistę utworzoną specjalnie na Noc Kupały – klik.

Palenie wianków na wodzie

Tradycyjnym zwyczajem podczas Nocy Kupały jest palenie wianków na wodzie. To idealna okazja, aby zebrać kwiaty i gałęzie z pobliskiego lasu, a następnie zrobić z nich wianki. Gdy wianki będą gotowe, wrzuć je na wodę i obserwuj, jak płyną z prądem. To romantyczna i piękna tradycja, która z pewnością dostarczy wam wielu pozytywnych emocji.

Nocne wędrówki po lesie

Jeśli chcecie doświadczyć prawdziwej magii Nocy Kupały, spróbujcie zorganizować nocną wędrówkę po lesie. Nie zapomnijcie o odpowiednim oświetleniu, na przykład latarkach lub pochodniach (tutaj najlepiej nie używać prawdziwego ognia bo o pożar nie trudno). Podczas wędrówki postarajcie się zobaczyć jak najwięcej, słuchać odgłosów natury i zanurzyć się w nocnej ciszy.

Wspólne grillowanie

Grillowanie to doskonały sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi. Zorganizujcie wspólne grillowanie na świeżym powietrzu. Przygotujcie kiełbaski, mięso, grillowane warzywa i smaczną sałatkę. Jedzcie razem, rozmawiajcie i cieszcie się wspólnym czasem.

Nocna sesja fotograficzna

Noc Kupały to idealna okazja, aby zrobić wyjątkowe zdjęcia. W lesie nocą jest pięknie, a światło ogniska i pochodni dodaje magii. Zorganizujcie nocną sesję fotograficzną i zróbcie sobie piękne wspomnienia.

Noc Kupały to wyjątkowe święto, które można spędzić w lesie w romantyczny i wyjątkowy sposób. Zorganizuj wędrówkę po lesie, grillowanie, palenie wianków na wodzie czy nocne tańce wokół ogniska. To doskonała okazja, aby zrelaksować się i cieszyć się pięknem natury z bliskimi osobami

Leave a Comment